صفحه اصلی / نرم افزار موبایل / آندروید* / ۱۰ نکته کاربردی که باید درباره اندروید ۹ بدانیم
اندروید9

۱۰ نکته کاربردی که باید درباره اندروید ۹ بدانیم

اندروید9

 

قریبا سه ماهی می شود که گوگل Android 9 Pieرا منتشر کرده است. این نسخه که هم اکنون به عنوان جدیدترین نسخه اندروید شناخته می شود نسبت به نسخه های قبلی قابلیت های جدیدی را ارئه می کند. اندروید ۹ ظاهری جدید دارد، قابلیت های هوش مصنوعی جدید را شامل می شود و یک ویژگی جدید به نام ژست های حرکتی را به کاربران خود پیشنهاد می دهد.

Android 9

علاوه بر این ها این سیستم عامل موبایل، ویژگی های جالب تری نیز دارد که ممکن است شما از آن خبر نداشته باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم تعدادی از این ویژگی ها را معرفی کنیم. .

مهمانی بلوتوث ها

bluetooth-android-p

Android 9 Pie به کاربر اجازه می دهد که از طریق بلوتوث به ۵ دستگاه متصل شود و به صورت یکپارچه بین آن ها سوئیچ کند. اگر یک تماس دریافتی داشته باشید، اندروید ۹ آن را به هر اسپیکر بلوتوث یا دستگاه جانبی که توانایی دارد از پس آن بر بیاید هدایت می کند.

Android 9 Pie آخرین میزان صدا را برای هر اتصال بلوتوث به یاد خواهد داشت.

volume-buttons
volume-buttons

همه ما این مشکل را تجربه کرده ایم که زمانی که گوشی هوشمند خود را به هدفون های بی سیم و یا سیستم صوتی خودرو متصل می کنیم ناگهان با انفجار صدا مواجه می شویم. خب به لطف اندروید ۹ دیگر می توانید با این مشکل خداحافظی کنید زیرا این سیستم عامل آخرین سطح صدا را برای هر دستگاه متصل شده به یاد خواهد داشت.

اضافه شدن یک دکمه چرخش به نوار navigation که تنها در زمان نیاز ظاهر می شود

rotate-button
rotate-button

این ویژگی شاید کمی گیج کننده به نظر برسد اما اتفاقا بسیار کاربری است. احتمالا شما هم مثل بیشتر کاربران قابلیت چرخش خودکار گوشی خود را در حالت عادی خاموش می کنید و تنها زمانی که به آن نیاز دارید آن را روشن خواهید کرد. گوگل در اندروید ۹ قابلیتی را اضافه کرده است که این کار را برای شما انجام می دهد.

با اندروید ۹ اگر شما در حال استفاده از یک اپلیکیشن باشید که از حالت دید افقی پشتیبانی می کند و گوشی خود را نیز بچرخانید، یک دکمه چرخش جدید در سمت راست نوار navigation ظاهر می شود. این دکمه تغییرات سراسری گوشی شما را تغییر نمی دهد و فقط برای استفاده شما در همان اپلیکیشن خاص کاربرد خواهد داشت. برای برگشت از این حالت فقط کافی است که گوشی خود را دوباره به حالت اولیه بچرخانید و نیازی به تنظیم مجدد هیچ گزینه ای نیست.

امکان مشاهده اعلان های اخیر

notfication
notfigation

آیا اعلان های اپلیکیشن های مختلف شما را آزار می دهند؟ خب به کمک اندروید ۹ اگر در همان زمان آن ها را شناسایی نکنید بعدا این شانس را خواهید داشت و قادر خواهید بود تا از اتفاق دوباره آن نیز جلوگیری کنید.

به مسیر Settings —> Apps & notifications بروید و notifications را بزنید. صفحه بعدی که نمایش داده می شود لیستی از اپلیکیشن هایی را نمایش می دهد که اخیرا به شما اعلان ارسال کرده اند.

همچنین بخوانید:

 

Android 9 Pie به شما پیشنهاد می کند اعلان هایی را که مرتب رد می کنید غیر فعال سازید.

android-notificationsاگر شما به صورت مرتب اعلان های یک اپلیکیشن خاص را بدون اینکه بخوانید رد کنید، اندروید ۹ به لطف ویژگی های هوش مصنوعی خود این مسئله را متوجه می شود و از شما اجازه می خواهد اعلان های مربوط به آن اپلیکیشن را غیر فعال سازد.

یک منوی Accessibility جدید و مفید

accessibility
accessibility

گوگل یک منوی جدید Accessibility را به اندروید ۹ اضافه کرده است که وقتی فعال شود آیکون های آن جایگاه مخصوص به خود را در زیر نوار navigation پیدا می کنند. منوی Accessibility دسترسی راحت تر را به میانبر ها برای انجام فعالیت های پرکاربرد فراهم می سازد. از جمله این فعالیت ها می توان به راه اندازی Google Assistant، مدیریت اپلیکیشن های سیستمی، گرفتن اسکرین شات و غیره اشاره کرد.

حالت Lockdown موقتا حسگر اثر انگشت و شناسایی چهره را برای قفل صفحه بلاک می کند

lockdown

احتمالا متوجه شده اید که با اندروید ۹ یک گزینه اسکرین شات با نگه داشتن دکمه پاور در گوشی های پیکسل نمایان می شود. علاوه بر این، یک قابلیت دیگر با دید امنیتی بر پایه این دکمه در اندروید ۹ اضافه شده است که Lockdown نام دارد.

با زدن Lockdown، حسگر اثر انگشت و شناسایی چهره دستگاه غیر فعال می شود و شما برای باز کردن قفل دستگاه مستلزم به وارد کردن رمز عبور و یا الگو خود خواهید شد.

به منظور فعال سازی این گزینه مسیر Settings —> Security & location —> Lock screen preferences را دنبال کنید و Show lockdown option به حالت روشن (رنگ آبی) تغییر دهید.

هات اسپات دستگاه در صورتی که هیچ دستگاهی به آن متصل نباشد خاموش خواهد شد

hotspotیکی دیگر از این قابلیت های جدید اندروید ۹، یک متود ساده ذخیره باتری است. این قابلیت یک تنظیم جدید است که وقتی مشاهده کند هات اسپات دستگاه شما روشن است و هیچ دستگاهی به آن متصل نیست آن را خاموش خواهد کرد.

اگر به هر دلیلی قصد دارید تا این تنظیم را غیر فعال سازید می توانید گزینه غیر فعال سازی آن را در بخش تنظیمات مربوط به هات اسپات پیدا کنید.

ذره بین بزرگنمایی در هنگام انتخاب متن

magnifying-glassحتما هنگامی که قصد کپی کردن یک متن را دارید خوشحال خواهید شد تا یک عینک بزرگنمایی در بالای متنی که قصد انتخاب آن را دارید ظاهر شود. خبر خوب برای شما این است که این امر حالا با اندروید ۹ امکان پذیر است.

کمک به تاخیر صدا در هدفون های بی سیم

گوگل پشتیبانی ار ویژگی “sound delay reporting” را به اندروید ۹ اضافه کرده است که می تواند باعث حل مشکل آزار دهنده تاخیر صدا بین دستگاه های اندرویدی و هدفون های بی سیم شود

همچنین ببینید

آموزش حذف برنامه های پیش فرض اندروید بدون نیاز به روت

  افه بودن بعضی برنامه های پیش فرض و سیستمی اندروید همیشه باعث اشغال بی …

error: لطفا کپی نکنید