صفحه اصلی / آموزش / آیا با یک آهنربای قوی می‌توان به لپ‌تاپ آسیب رساند یا اطلاعات هارددیسک را حذف کرد؟

آیا با یک آهنربای قوی می‌توان به لپ‌تاپ آسیب رساند یا اطلاعات هارددیسک را حذف کرد؟

laptop-ma2000gnet

شاید شما هم در فیلم‌های پلیسی مشاهده کرده باشید که یک هکر برای حذف کردن اطلاعات روی یک رایانه و یا آسیب رساندن به اطلاعات آن از یک آهنربای قوی کمک گرفته باشد و با نزدیک کردن و چسباندن آن به لپ تاپ ، به آن آسیب رسانده و یا اطلاعات موجود در هارد دیسک آن را نابود کند.

سوال اینجاست که آیا واقعا چنین چیزی امکان پذیر است ؟

به نظر شما آیا میتوان با استفاده از یک آهنربای قوی به یک لپ تاپ و یا محتویات هارددیسک آن آسیب رساند؟ شما چه فکر می‌کنید ؟

خصوصا اینکه اگر یک دهه شصتی باشید حتما به خاطر دارید که نزدیک کردن یک آهنربا به یک نوار کاست یا نوار ویدئویی و یا دیسکت‌های کامپیوتری چه بلایی سر آنها می‌آورد!

آهنربایی که بتواند به یک هارد دیسک آسیب وارد کند می بایست بسیار بسیار بسیار قدرتمند باشد، بنابراین به طور قطع می‌توان گفت آهنرباهای معمول هیچ کدام این قابلیت را ندارند تا بتوانند بر روی عملکرد هارددیسک شما خللی وارد کنند و یا به اطلاعات آن آسیب برسانند .

بنابراین داستانی که یک هکر بتواند به سرعت و با استفاده از یک آهنربا به محتویات هارددیسک اثری بگذارد تقریبا غیرممکن است . حتی با وجود آنکه آهنربای مورد استفاده او خیلی بزرگ باشد باز هم این عمل دست نیافتنی است .

شاید برایتان جالب باشد که بدانید همیشه داخل هر هارد دیسک حداقل دو آهنربای بسیار قوی وجود دارد که برای عملکرد بهتر هد هارددیسک در هنگام نوشتن و خواندن اطلاعات به کار برده می شوند!
این آهنرباهای بسیار قوی ، آهنرباهای نیودیمیوم نام دارند .

neodymium-magnets-hdd

آهنربای نئودیمیوم که به اختصار ND  نامیده میشود دارای مقاومت مغناطیسی بسیار بسیار بالاتر نسبت به دیگر آهنرباهای معمول  هستند که در عمل آن را به یک آهنربای دائمی با طیف وسیعی از کاربرد های گوناگون تبدیل کرده است . سایز کوچک و در عین حال قدرت بسیار بالای آن خصوصیتی است که استفاده از این نوع آهنربا را در کارهای حساس با عملکردی مناسب مقدر کرده است.

نئودیمیوم یک فلز خاکی کمیاب است که به مقدار۱۸% در فلزخاکی کمیاب قابل اشتعال وجود دارد.این فلز دارای درخشش فلزی ورنگ آن نقره‌ای روشن بوده ویکی از واکنش پذیرترین فلزات خاکی کمیاب به حساب می‌آید؛ نئودیمیوم در معرض هوا به سرعت کدر شده و تولید اکسیدی می‌کند که باعث پوسته پوسته شدن این فلز می‌گردد. این امر موجب اکسیداسیون بیشتر این فلز می‌شود و به همین دلیل است که آهنربا های نئودیمیوم دارای پوشش های متفاوتی نظیر نیکل , نقره , طلا و … جهت جلوگیری از اکسیده شدن می باشد .

برای نمایش قدرت یک آهنربای نیودیمیومی شاید همین نکته کوتاه کافی باشد که وقتی یک تکه بسیار کوچک آن را به یک قطعه آهنی بچسبانید جداکردن آن بسیار بسیار مشکل و نیازمند صرف انرژی فراوانی است و خیلی اوقات حتی برای جداکردن آن از قطعه آهنی قدرت بازو کافی نیست و می بایست از از چکش و پیچ گوشتی و گیره استفاده کنید که عملکرد و قدرت آن تقریبا هر بیننده ای را متعجب خواهد کرد!

ویژگیهای آهنربای ND :

با قاطعیت میتوان گفت امروزه آهنربای نئودیمیوم جز یکی از قویترین آهنربای دایمی در جهان میباشد . در واقع آنها از سایر آهنرباهای خاکی کمیاب قویتر هستند.

آهنربای نئودیمیوم مقاومت بسیار بالایی به مغناطیس زدایی دارد که باعث میشود در صنعتهای بزرگ پرکاربرد باشد .

وجود آهنرباهای بسیار قوی نئودیمیوم در داخل هر هارددیسک ، دلیل موجه دیگری برای عدم ترس و شبهه برای آسیب دیدن هارددیسک ها توسط آهنرباهای معمولی است .

neodymium-magnets-hdd-2

ویدئوی کوتاه زیر ، آموزش مرحله به مرحله خارج کردن این آهنرباها را از یک هارددیسک نمایش می‌دهد. پیشنهاد میکنم در صورتی که یک هارددیسک معیوب دارید حتما آهنرباهای آن را خارج کنید و قدرت ربایش شگفت آور آن را شخصا مشاهده کنید .

آزمایشات علوم و فیزیک بسیار جالبی را میتوان توسط این آهنرباهای پرقدرت انجام داد که با کمی جستجو در اینترنت انواع آنها را مشاهده خواهید کرد .

توضیح اینکه: در کنار تمامی ویدئوهایی که به آنها برمیخورید و با استفاده از این آهنرباها ساخته شده اند ، ویدئوهایی که تحت عنوان انرژی های رایگان در اینترنت پیدا خواهید کرد و در آنها از آهنرباهای نئودیمیوم استفاده شده است ، حقیقت ندارند .

همچنین ببینید

آموزش نحوه فعال کردن Always On Display در هر گوشی اندرویدی

داشتن قابلیت Always On Display بر روی هر گوشی اندروید AOD یا Always On Display …

error: لطفا کپی نکنید